Malometrážní byty jsou často zatracovány jako prostor, který je vhodný tak akorát pro jednoho člověka, který doma netráví moc času. A přestože se asi shodneme na tom, že rodina o pěti členech v malém bytu moc komfortu nenajde, s rozvážným plánováním můžete i z titěrného prostoru udělat velké království. Je však potřeba dodržet několik následujících pravidel.
Dostatek úložného prostoru
Největším problémem malometrážních bytů bývá nedostatek úložného prostoru. Tento nedostatek pak často vyústí v to, že se každý kout stává jakýmsi odkladištěm a ta tam je útulná a příjemná atmosféra. „Poličky plné předmětů a kompletně zaplněný jakýkoli volný prostor v bytě působí jako rušivý element, což se negativně podepisuje i na tom, jak se doma cítíme. Proto je při zařizování nebo při rekonstrukci malého bytu nejdůležitější myslet na dostatek úložného prostoru. Ten nezřídka vyřeší nábytek na míru nebo vkusný úložný prostor pod postelí či vybudování podhledů. V těchto případech je však většinou potřeba zásah interiérového designéra, který dokáže vytvořit 3D realizaci a obyvatel bytu má hned jasno, jak bude výsledek vypadat,“ říká interiérová designérka Anke Glut.
Každý kus nábytku musí být pečlivě promyšlen
Malým bytům nesvědčí ani spontánní nakupování nábytku a doplňků. „Zatímco u velkých bytů nebo u rodinných domů si můžeme dovolit jen tak z radosti koupit kus nábytku, na kterým nám v obchodním domě zrovna padne zrak, takovéto počínání by bylo u malého bytu zcela kontraproduktivní. V jedné místnosti se totiž často snažíme vytvořit hned tři zóny najednou, a tak má každý doplněk a kousek nábytku své místo a využití. Někdy třeba můžeme pořídit i něco, co se stylem do prostoru hodí, ale v důsledku může narušit pohyb po prostoru apod,“ upozorňuje Glut. Proto je dle designérky vhodné řídit se prvotním návrhem a moc od něj neodbočovat. Méně je totiž někdy více.
Barvy jsou zásadní
Hlavní roli, která se podílí na optickém zvětšení prostoru, je i barva, která bude v interiéru vládnout. „Do malých prostorů je vhodnější zvolit světlé a neutrální barvy, a to samé platí i pro povrchy. Zároveň ani není dobré moc kombinovat použité dekory. Chcete-li ale interiér nějak ozvláštnit a vybarvit, doporučuji interiér vyzdobit tmavšími doplňky, jako jsou například obrazy, lampy atd. Skvělým trikem pro optické zvětšení a zároveň ozvláštnění interiéru je například využití velkoplošného zrcadla s nějakým atypickým rámem,“ doplňuje Anke Glut.
Členění interiéru
Neméně důležité je i správné členění interiéru. „Nejtěžší je samozřejmě vytvořit všechny funkční zóny v garsonkách, ale chyb se lidé dopouští i při rozdělení bytů o dispozicích 1+kk nebo 2+kk. Obecně platí, že bychom měli mít výrazněji oddělenou zónu relaxační, tedy tu, kterou využíváme hlavně ke spaní. Tu můžeme od zbytku prostoru oddělit například závěsy, paravány, ale svou roli sehraje i jiná výmalba nebo odlišné osvětlení. V takovém případě se však jedná čistě o oddělení optické a je vhodnější zejména pro byty, které obývá jedna osoba. Máme-li pak jednu velkou místnost, která má sloužit zároveň jako obývací pokoj a zároveň jako kuchyň, rozdělovacím prvkem zde může být například barový stůl,“ uzavírá Anke Glut.