Kusové koberce zútulní a proteplí interiér. Jak je vybírat?

Kusové koberce zútulní a proteplí interiér. Jak je vybírat?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kusové koberce jsou do interiérů voleny čím dál častěji. Kromě toho, že plní estetickou funkci, jsou totiž také příjemným kompromisem, pokud se nedokážete rozhodnout, zda jako podlahovou krytinu zvolit koberec celoplošný, dřevěnou podlahu, PVC a další. Na trhu je však k dostání tolik tvarů, materiálů a barev, že je těžké se orientovat. Podle čeho kusové koberce vybírat?  A co od nich můžete očekávat?

Otázky, které si před koupí koberce položit

Kam chcete koberec umístit? Bude sloužit zejména na ozdobu nebo od něj máte i jiná očekávání? Kolik do něj chcete investovat? Sdílí s vámi domácnost domácí mazlíčci? To jsou základní otázky, které si je potřeba před koupí koberce položit. Od odpovědí na ně se totiž odvíjí nejen typ materiálu, který byste měli zvolit, ale také konstrukce vlasu.

Co se materiálu týče, kusové koberce lze rozdělit do dvou základních kategorií, a to na koberce z přírodních materiálů a koberce z umělých vláken. Zatímco koberce z přírodních materiálů jako vlna či hedvábí jsou o poznání dražší, koberce z umělých vláken lze pořídit i od několika set korun a může si je tak dovolit prakticky každý. Přírodní koberce se nejlépe hodí k dřevěných nebo laminátovým podlahám a ocení je zejména alergici, jelikož dokáží absorbovat vlhkost a vytváří tak příjemné klima. Obecně taktéž platí, že jsou nenáročné na údržbu. Koberce z přírodních materiálů ovšem doporučujeme vybírat na místa, která nejsou tolik zatěžovaná. „Umělé koberce oproti tomu lze využít prakticky ve všech místnostech. V nabídce máme jak koberce určené do dětského pokoje, kde se počítá s větší zátěží, tak například i speciální koberce do kuchyně, které jsou odolné vůči vodě,“ říká odbornice z maloobchodního řetězce Koberce Trend Renáta Stuchlíková. Nejčastěji používané umělé materiály na výrobu koberců jsou polyamid či polypropylen. Takové koberce jsou mimořádně pružné, barevně stálé a dobře odvádí vlhkost. „S umělými materiály zákazníci prakticky nemohou šlápnout vedle. Většinou poté už zbývá vyřešit jen požadovanou konstrukci vlasu a design,“ dodává Stuchlíková.

Konstrukce vlasu udává především životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. Rozeznávány jsou tři základní technologie provedení, a to střižený vlas, smyčka a strukturovaná smyčka. Zatímco do silně zatěžovaných prostor je doporučeno pořídit koberce se strukturovanou smyčkou, do domácností jsou vhodnější koberce se střiženým vlasem či smyčkou. Ty jsou odolné proti sešlapání a snadno se udržují i v případě, že na nich dny tráví domácí mazlíčci.

Barva koberce

Přestože jsou kusové koberce nenápadnou položkou nákupního seznamu, v interiéru dokáží udělat zázraky. Při nevhodném výběru barvy s nimi ovšem můžete napáchat i nemalé škody. Při koupi se tedy držte několika prostých pravidel. Koberec je vhodné kombinovat v závislosti na barvách ostatních textilií v místnosti, a to zejména závěsů a potahů sedací soupravy. Brát v potaz je nutné i barva podlahy, na kterou budete koberec umisťovat. Nebojte se s sebou do obchodu vzít fotografii místnosti, do které koberec pořizujete, a poraďte se s odborníky přímo na místě. Zdržte se také pestrých a složitých vzorů, které není jednoduché zkombinovat. Připraveny taktéž mějte maximální a minimální možné rozměry koberce, což vám usnadní výběr tvaru a velikosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?