Školní léta máte dávno za sebou a na prázdniny u babičky na chalupě vzpomínáte s nostalgickou náladou? Nevadí, ten nefalšovaný pocit štěstí, radosti a svobody si můžete dopřát i v podobě útulného a hřejivého interiéru. Domov laděný do venkovského stylu umí navodit stejnou atmosféru, jakou jste zažívali na prázdninách u prarodičů nebo na dovolené u Středozemního moře. Postačí vám k tomu drobné změny – stěhování ani rozsáhlá přestavba není třeba!
Životní realita dospělého člověka se výrazně liší od dob, kdy jsme na začátku září s železnou pravidelností usedali do školních lavic po létě, které se neslo ve znamení nových dobrodružství a sladkého nicnedělání. Teď je tu dospělý život plný práce, povinností a starostí a na prázdniny v obklopení přírody a rustikálně zařízeného domova můžeme jen s láskou vzpomínat. Nikde však není psáno, že si kousek venkova nemůžete zařídit, i když žijete v paneláku ve městě plném hluku a smogu. Nechte se inspirovat, jak si kousek té pravé venkovské atmosféry vytvořit i ve vašem současném domově.
Nadvláda minimalismu skončila
Navzdory tomu, že současnému designu už nějaký ten rok kraluje skandinávská jednoduchost a čistota, stále se najdou tací, kteří na rustikální styl nedají dopustit a v tomto duchu si zařizují i své příbytky. Nemusí se přitom jednat o roubenky nebo starobylá venkovská stavení, která si s moderním zařízením a vybavením nerozumí. Pokud máte rádi domácké prostředí a rádi byste si doma vytvořili útulnou a příjemnou oázu bezpečí, pak je venkovský styl pro vás to pravé ořechové. Odkazuje k tradici a přírodě – inspirací rustikálního stylu je prostý venkovský styl. Nikoho asi nepřekvapí, že si potrpí na přírodní materiály, oblé tvary, zdobnost, vyřezávání a romantický nádech.
Pokud nedáte dopustit na výdobytky moderního designu, máme pro vás dobrou zprávu. Pravidla jsou tu odjakživa od toho, aby se porušovala. Ani styl, ke kterému nejvíce inklinujete, nemusí být striktně sjednocený. Nejkrásnější prostředí a osobité domovy vznikají právě díky neotřelým kombinacím prvků z různých stylů a historických období. Nebojte se obcházet zažité konvence! „Rustikální styl přímo vybízí k prolínání s přírodními texturami a materiály. Díky tomu se vám podaří do moderně a stroze zařízených pokojů vnést trochu té příjemné nostalgie a hřejivosti. Neustále objevujte, jak ozvláštnit své bydlení, a hrajte si přitom s barvami, vzory i texturami,“ radí Pavel Kružík, majitel studia na výrobu zakázkového nábytku PK Interiér.
„Pokud nejste fanoušky oblých tvarů, kudrlinek a všelijakých ornamentů, vsaďte na moderní rustikální styl. Neopracované fošny, na nichž najdete sem tam i kůru, staré trámoví s dírami po skobách, holé zdivo… Základem je surový přírodní materiál s historií. Pokud nemáte možnost prolézt půdu po babičce nebo pátrat po starožitnictvích, nechte si zhotovit i kdyby jen jeden solitérní kus. Může to být třeba komoda se zásuvkami, police či noční stolek,“ doporučuje Kružík, který ve svém studiu pracuje s až 100 let starými trámy.
Hrátky s barevnou paletou
Při výběru vhodných odstínů se pohybujte v přírodních tónech. Typické jsou teplé podzimní odstíny terakota, okr nebo pálená cihla. Pokud jste milovníkem barviček, nejvíce vás osloví odstíny listů a květin. Světle zelená bude evokovat svěží jarní pažit, pastelově modrá zase čerstvě protrhané nebe. Dojem místnosti také snadno přetvoříte novou výmalbou. I když bílá patří ke klasice, raději se jí vyhněte. Působí příliš ostře a chladně, což jsou rysy, s kterými pracuje spíše skandinávský minimalismus. Namísto toho stěny vymalujte například krémovou, která pokoj příjemně proteplí.