Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy praktického lékaře. Může mít různé příčiny, od závažných přes namožení svalů a kloubů až po nezdravý životní styl. Příznaky se obvykle léčí podáváním analgetik tlumících bolest. Pokud ale není bolest tak veliká, že byste museli akutně vyhledat lékaře, existují domácí způsoby, jak si od ní účinně a rychle ulevit.
Alespoň jednou se to určitě stalo každému. Vzbudili jste se se zablokovanou krční páteří a návštěva lékaře se vám zrovna ten den nehodila. Anebo jste si namohli záda v oblasti kříže, když jste zvedali těžké věci, případně jste se pustili do obdělávání po zimě zpustlé zahrádky s velkou vervou? Pokud bolest není nesnesitelná, vyzkoušejte praktické rady, jak se těchto nepříjemných obtíží zbavit. Budete překvapeni, že některá domácí opatření jsou co do účinnosti stejně efektivní jako protizánětlivé léky.
Zjistěte příčinu a jděte cestou prevence
První věc, kterou bychom pro prevenci občasných bolestí zad měli udělat, je odhalit příčinu. Jaká činnost k ní vedla? Provedli jsme špatně nějakou aktivitu? Někdy jsou bolavá záda zkrátka daní za moderní způsob života. Celé dny sedíme shrbení u počítače, spíme na příliš tvrdém lůžku a ve špatné poloze, taháme denně spoustu kil a svaly máme ochablé, protože vymoženosti 21. století nám umožňují minimum pohybu a pohodlnost. Najít jednu konkrétní příčinu je tak těžké. Léky nebo injekce sice na chvíli zaberou, ale pokud nevypátráte spouštěč a něco nezměníte, za pár týdnů se ohlásí znovu.
Dejte bolest k ledu
Bolest může způsobovat i zánět. Pokud ho necháte rozvinout a bolavé místo neošetříte, můžete si uhnat chronické problémy. Lékaři a fyzioterapeuti doporučují postižené místo ledovat. Důležité je začít s ledováním až po uplynutí 48 hodin od začátku bolesti, jinak by mohlo dojít ke zhoršení. Led by nikdy neměl přijít přímo na kůži. Naplňte si proto igelitový pytlík rozdrceným ledem nebo na bolavé partie přikládejte ručník s ledem. Chlaďte zhruba 15 až 20 minut a poté si 40 minut udělejte pauzu před dalším opakováním. Často diskutované jsou také teplé obklady. Teplo má obecně tendenci zánět zhoršovat, přesto jsou lidé, kterým teplé zábaly pomáhají. V některých případech totiž mohou ulevit ztuhlým svalům. I tady však platí to samé jako u ledování – nezačínejte s nimi dříve než po dvou až třech dnech. Jinak si bolest a případný otok zhoršíte a celkově celý proces uzdravování zpomalíte.
Léčivá síla přírody
V lékárně si můžete koupit různé protizánětlivé léky. Léčivé látky v nich obsažené sice spolehlivě zaberou, avšak u lehkých a středně závažných poranění pohybového aparátu představují pro už tak šokovaný organismus velkou zátěž. Zkuste nejprve přírodní léčbu. Přírodní léčba umí vhodně podpořit samovolné hojivé a regenerační procesy organismu. Léčivou kombinaci dvanácti druhů léčivých bylin a dvou druhů přírodních minerálních solí v sobě obsahuje rostlinná mast Traumeel. Je možné ji užívat při traumatických stavech všeho druhu, a to jak při úrazech, tak během rehabilitace. Funguje na stavy po úrazech a operaci pohybového aparátu, na podlitiny a posttraumatické otoky. Účinná kombinace léčivých složek zmírňuje bolest, podporuje hojení a zabraňuje vzniku infekce v ráně.
Mírný pohyb
Ještě donedávna lékaři radili lidem, které trápila bolest zad, aby si lehli a příliš se nehýbali. Výzkumy ale ukázaly, že pacienti, kteří přestali dělat jakoukoliv aktivitu, trpěli mnohem více než ti, kteří se hýbali. I když bolest zad omezuje pohyblivost, je důležité zůstat přiměřeně aktivní. Vždy se snažte vyvarovat náhlých pohybů. Až bolest ustoupí úplně, fyzická aktivita a cvičení mohou pomoci záda posílit a zamezit tak návratu bolesti.