Onemocnění dýchacích cest patří mezi nejčastější onemocnění dětí ve všech věkových skupinách. Nevyhýbá se však ani dospělým a může se projevovat ustavičným kašlem, dušností, škrábáním v krku či bolestí na hrudi. Důležité je ovšem nemoc podchytit hned na začátku.
Co se týká nemocí dýchacích cest, rozlišujeme onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Zatímco mezi onemocnění horních cest dýchacích patří akutní rinitida (zánět nosní sliznice), laryngitida (zánět hrtanu), tonzilitida (onemocnění mandlí) a akutní pharyngitida (zánět nosohltanu), mezi onemocnění dolních cest dýchacích patří zápal plic, tracheitida (zánět průdušnice) a akutní bronchitida (akutní zánět průdušek).
Akutní bronchitida
A právě akutní bronchitida je asi jednou z nejčastějších forem onemocnění dýchacích cest. Projevuje se zejména vytrvalým kašlem, vykašláváním hustého hlenu, dušností, bolestí na hrudníku, dýchacími potížemi, bolestmi ve svalech a zvýšenou teplotou či horečkou. Její největší komplikace však spočívá v tom, že se z bronchitidy akutní nezřídka stává bronchitida chronická. Na vině je především ignorace příznaků a setrvávání nemocných pacientů v prostředí, které celý stav jen zhoršuje. Řeč je zejména o zakouřeném prostředí či o prostředí, kde je podstatně více znečištěné ovzduší. Toho by se měl nemocný pacient vyvarovat, a naopak dodržovat několik zásad, které spolu s doplňkovou léčbou dokážou akutní bronchitidu porazit.
Doporučená léčba
Při akutní bronchitidě se doporučuje zejména klid na lůžku, potlačování horečky a léky podporující vykašlávání. Naopak je třeba se vyvarovat jakémukoli kontaktu s tabákovým kouřem a látkami znečišťujícími ovzduší. Do jídelníčku je nejvhodnější zařadit česnek a cibuli, které mají protizánětlivé účinky, čistou vodu, bylinné čaje a zeleninové polévky. Vyhnout by se postižení pacienti měli mléčným výrobkům, zpracovaným potravinám, cukru a bílé mouce.
Kaloba
Mezi doporučené rostlinné léky patří i lék Kaloba, který se používá ke zmírnění příznaků akutní bronchitidy nevyžadující antibiotickou léčbu. Antibiotika jsou totiž určena proti bakteriím, které toto onemocnění mnohdy ani nezpůsobují.
Kaloba obsahuje speciální patentovaný extrakt EPs 7630 z kořene jihoafrické pelargónie Pelargonium sidoides. Ten je k léčbě onemocnění dýchacích cest využíván již po staletí a roste pouze na území Jižní Afriky. Donedávna bylo taktéž jedinou cestou, jak získat kořeny pro výrobu tohoto extraktu, sběr divoce rostoucích bylin. Trvalo léta, než se rostliny podařilo vypěstovat a založit si tak plantáže. Sklizeň je však možná pouze jednou za tři roky, a to z toho důvodu, že účinné látky obsažené v kořenech se v ideálním množství i kvalitě nahromadí právě po takto dlouhém období. Kaloba pomáhá ulevit od prvních příznaků, odstraňuje hlen z dýchacích cest a výrazně tak zkracuje pobyt na lůžku. Průzkumy také dokázaly, že včasným užíváním léku Kaloba nejen že zmírníme nepříjemné příznaky, ale lék má také mírné přímé antibakteriální a antivirové vlastnosti. K dostání je ve formě kapek či tablet a není omezen lékařským předpisem.