Hledáte způsob, jak oživit svůj domov? Barva je klíčovým prvkem v designu interiéru a každou místnost může proměnit z nudné a nevýrazné v prostor plný energie a stylu. Jak ji zkombinovat, aby výsledek nebyl katastrofální? O základní principy při kombinování barev se podělila interiérová designérka Anke Glut.
Využijte barevný kruh
Barevný kruh byl vytvořen v 18. století a slouží jako jednoduchý systém pro organizaci barev a pro ilustraci jejich vzájemného vztahu. Nejčastěji se skládá z 12 barev a umožňuje vám si lépe představit, jak bude výsledek vypadat. „Pokud chcete v interiéru dosáhnout kontrastu, kombinujte barvy ležící v kruhu naproti sobě. Nemusíte vybírat plné a syté barvy, ale klidně jejich jemnější odstíny. Hledáte-li naopak harmonické kombinace, vybírejte barvy ležící vedle sebe. Typicky je to třeba modrá a zelená. Opět můžete kombinovat jak syté verze barev, tak jejich jemné odstíny,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Zároveň upozorňuje na to, že v místnosti by měly být maximálně tři barvy, z nichž jedna je tzv. dominantní.
Barvy ovlivňují psychiku
Při výběru mějte na paměti, že barvy dovedou ovlivňovat vaši náladu. Teplé barvy jako červená, oranžová nebo žlutá mohou vyvolat aktivitu a vzrušení. Naopak chladné barvy, jako je třeba modrá, působí uklidňujícím dojmem a snižují stres. Při kombinaci barev v interiéru tak přemýšlejte o tom, jaké pocity chcete v konkrétním prostoru probudit.
Výběr dominantní barvy
Při rozhodování o barevném schématu je důležité zvolit barvu, která bude v interiéru dominovat. Tradičně jsou upřednostňovány světlé odstíny jako bílá, krémová, světle šedá či hnědá. Moderní designové směry ale pracují i s odvážnějšími tmavými odstíny. „Stále častěji se setkáváme i s využitím tmavých odstínů, včetně černé. Tmavé barvy mohou prostor nejenom zútulnit, ale také dodat pocit hloubky a vytvořit luxusní atmosféru. Když jsou tyto barvy použity promyšleně, například na jedné výrazné stěně nebo v kombinaci s dostatečným osvětlením a kontrastními doplňky, mohou zvětšit prostor a přinést do interiéru nečekanou hloubku a charakter,” vysvětluje Anke Glut.
Pravidlo 60-30-10
Podle interiérových designérů je ideální v prostoru kombinovat maximálně tři barvy, a to v poměru 60-30-10. „Číslo 60 uvádí 60 % celé místnosti. To znamená, že více než polovinu by měla tvořit dominantní barva. 30 % místnosti pak tvoří barva doplňková nebo odlišná textura. Tato barva má podporovat dominantní barvu, ale musí být dostatečně odlišná. Hodí se především na závěsy, zdobené kusy nábytky, sedačky nebo židle. Poslední číslo, tedy 10, je barevný akcent. Ten je v 10 % místnosti a dodává jí charakter. Záleží jen na vás, jestli chcete zvolit nějakou odvážnou barvu nebo spíše nějakou neutrální. Tato barva se hodí na polštáře, ozdobné doplňky, rámy obrazů apod.,“ vysvětluje Glut.
Realita je někdy překvapivě jiná
Než učiníte konečné rozhodnutí a vyberete barvy, ujistěte se, že si dovedete dobře představit, jak bude výsledek vypadat. Mnohdy nestačí si všechny barvy dáte jen vedle sebe na papír. Ideální je vytvořit vizualizaci, která vám napoví, jaká bude realita a jestli všechny barvy společně vypadají opravdu tak, jak jste chtěli. „S návrhem barevných kombinací a s vizualizací vám dovede pomoct interiérový designér. Také existují různé programy, do kterých nahrajete například foto místnosti a pak si můžete různě hrát a experimentovat. Je lepší zvolit tento postup, než vymalovat celý byt a zjistit, že se vám to nelíbí,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.