Jaká jsou pravidla pro zvyšování nájemného?

Jaká jsou pravidla pro zvyšování nájemného?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bydlení v Česku se za poslední roky prodražilo. Rostly ceny energií, zvyšovaly se úrokové sazby a rostlo nájemné. Nejhůře na tom byli ti, kteří během uplynulého roku hledali nájemní bydlení. Vyšším nákladům na bydlení ale neunikli ani ti, kteří v nájmu už bydleli. Ke zdražení přistoupilo mnoho majitelů nájemních nemovitostí. Jak se bude situace vyvíjet dál? A kterými pravidly se zvyšování nájemného řídí?

Vývoj v následujících měsících

Přestože v České republice na hypotéku nedosáhne tolik lidí jako například před dvěma lety, pomalu se zvyšuje objem poskytnutých hypoték. Úrokové sazby sice klesají jen velmi mírně, lidé řešící vlastní bydlení však už nechtějí čekat. Předpokládá se ale, že o nájemní bydlení bude nadále velký zájem. Nečeká nás však už žádné velké drama. „Nejdramatičtější byla situace v první polovině tohoto roku, kdy ceny nájemného vystřelily strmě nahoru. Teď se situace trochu uklidnila a ceny nájemného stagnují. Samozřejmě zůstává otázka, co se bude dít na trhu s energiemi a jak ČNB přistoupí ke zpomalující inflaci,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá také správou nájemních bytů.

Inflační doložka v nájemní smlouvě

U zvyšování nájemného záleží také na tom, zda je v nájemní smlouvě inflační doložka. „Inflační doložka je ustanovení v nájemní smlouvě a nejčastěji se sjednává hlavně u komerčních prostor. Může se ale využít i u bytových prostor, jedná-li se o dlouhodobý nájem. Majitelům dovoluje zvýšit nájemné o celou inflaci, její formulace však musí být přesná,“ vysvětluje Novotný. Správná inflační doložka musí zahrnovat datum zvýšení nájemného a konkrétní inflační ukazatel, o který má být plnění navýšeno. Také musí z formulace jasně vyplývat, jak k navýšení dochází. Například na výzvu pronajímatele nebo automaticky. Není-li inflační doložka součástí smlouvy, ke zvýšení nájemného může dojít buď dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem, nebo v souladu s pravidly definovanými občanským zákoníkem.

Zvýšení nájemného podle občanského zákoníku

Pokud je nájemní smlouva uzavřena na dobu neurčitou, má pronajímatel nárok zvýšit nájemné pouze na hladinu obvyklého nájemného v dané lokalitě. Procentní navýšení zároveň musí odpovídat maximálně 20 % z nájemného za poslední tři roky. Pronajímatel také musí prokázat, že nová výše nájemného odpovídá obvyklému nájemnému pro byt srovnatelných dispozic a vybavení v dané lokalitě. „Návrh na zdražení musí být nájemci předán písemně a pozor, pokud je ve smlouvě uvedeno, že je nájemné fixní či neměnné, pronajímatel nezmůže nic až do uplynutí nájemní smlouvy,“ dodává David Novotný. Jiná situace je, když je nájemní smlouva uzavřena dobu určitou. V takovém případě se obvykle přistupuje ke zdražení nájemního od podepsání smlouvy nové.

Rekonstrukce

Pronajímatel a nájemce se mohou dohodnout na zvýšení nájemného v případě, že pronajímatel provedl stavební úpravy v nemovitosti, které trvale zlepší kvalitu celkového bydlení nebo díky nim dosáhne energetických úspor. Nájemné však může být navýšené maximálně o 10 % z účelně vynaložených nákladů ročně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?