Máme za sebou první týdny školního roku a předpokládá se, že se většina dětí již adaptovala na školní režim. Co ale s těmi nejmenšími, kteří šli letos poprvé do školky a stále mají problém se přizpůsobit novým pořádkům?
Buďte trpěliví a v klidu
Situace, kdy každé ráno vláčíte plačící a vzdorující dítě do školky, může být stresující pro každého rodiče. Důležité je ovšem zůstat v klidu. To neznamená, že byste měli celou situaci ignorovat a nechat dítěti prostor, ať se „vypláče“. Jeho trápení nezlehčujte, ani nezesměšňujte. Mluvte s ním o tom, proč do školky nechce. Většinou vám dítě sdělí důvod, který není nijak těžké vyřešit. A pokud na povídání před školkou není čas, promluvte si s potomkem ještě doma. Pomůže být racionální a empatický.
„Pomůže také například, když dítěti budete číst pohádky, kdy hlavní hrdinové chodí do školky. Nebo když se podělíte o své zkušenosti s tím, když jste vy sami chodili školky. Můžete dát dítěti s sebou svého oblíbeného plyšáka nebo jinou hračku,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA.
Spolupráce s učiteli
Komunikace s učiteli ve školce je zásadní. Zajímejte se o to, jak se dítě chová po vašem odchodu. Jestli pláče, nebo se ihned uklidní. Učitel může vypozorovat to, co byste si třeba vůbec netipli. Ve většině případů tkví problém v jedné věci, kterou lze jednoduše vyřešit.
„Je samozřejmě důležité, aby byl s vámi učitel tzv. na jedné vlně a musí být schopen vyjít vám vstříc. Na začátku může pomoct, když nebudete dítě nechávat ve školce celý den, ale vyzvedávat ho po obědě. Nebo se zkuste zeptat, zda byste první hodinu nemohli být ve školce s dítětem. To, že to ostatní děti nevyžadují, neznamená, že se jedná o něco zvláštního. Každé dítě reaguje na stresové situace odlišně a první týdny ve školce jsou obrovskou změnou,“ dodává Martin Kraus.
Dítěti vše vysvětlete
Hodně rodičů se shoduje na tom, že problémy s chozením do školky často pramení z toho, že dítě neví, co se bude dít. Dbejte proto na to, abyste vše vysvětlili. Popište dítěti, co se bude ve školce dít, jak vypadá denní režim a kdy si ho vyzvednete. V některých případech může pomoct pořízení hodinek, na které vyznačíte dobu, kdy půjde domů. Také můžete ratolest motivovat tím, že mu povíte, co budete společně dělat odpoledne a na co se může těšit.
Jak dlouho trvá období zvykání?
Každé dítě je v tomto individuální. Obvykle se uvádí, že období zvykání může trvat 2-6 týdnů. Neházejte proto flintu do života, pokud vaše dítě ještě stále nechce do školky chodit. „Rodiče možná budou muset zkusit více přístupů. Klíčové je ale porozumět tomu, co ve školce zažívá a proč se mu tam nelíbí. Komunikujte tedy jak s učiteli, tak s dítětem, ať máte kompletní obrázek o tom, co je vlastně za problém,“ uzavírá Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA.