Udělejte si z vašeho domova hřejivou oázu klidu. Máme pro vás pár tipů, jak na to!

Udělejte si z vašeho domova hřejivou oázu klidu. Máme pro vás pár tipů, jak na to!

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Lze předpokládat, že následujících několik měsíců budeme chtě nechte trávit více času doma. Ať už díky nadcházejícím svátkům či kvůli sychravému a mrazivému počasí, které není zrovna to nejpopulárnější. I z toho důvodu jsou však lidé během zimy daleko více náchylnější k depresím a uzavírají se do sebe. Pro mnohé z nich totiž trávení volného času mezi čtyřmi stěnami není úplně uspokojivé. To lze ovšem nezřídka změnit pouhým zútulněním vašeho domova, k čemuž jsou Vánoce jak dělané. Jak na to? O své tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Dle Anke je prvním krokem k vytvoření útulné atmosféry revize toho, jak se doma vlastně cítíte. „Mnoho lidí se doma necítí komfortně ani bezpečně, ale nedokážou vlastně říci proč. Nedokážou určit, který element je pro ně doma nejvíce rušivý. Pokud tomu tak je, je vhodné pokusit se na celý interiér podívat objektivněji. Vejděte do jednotlivých místností a zkuste identifikovat, jak se v nich cítíte a zda je v nich něco, co vám vadí. Spoustu lidí není například spokojeno s dekoracemi nebo s tím, jak mají uspořádaný nábytek, ale po čase si na to zvyknou natolik, že si myslí, že je to vnitřně nijak neirituje,“ říká Anke Glut.

Zkusíte-li si ovšem takovéto cvičení, možná přijdete na to, proč to pro vás doma vlastně není útulné. Někdo může objevit, že není spokojen s malbou na zdech, někomu zase vadí starý kus koberce a někdo zase není spokojen s tím, jak má uspořádané poličky. „Tento problém nejčastěji vyvstává především u starších interiérů. Dříve nebylo vůbec běžné si k zařizování bytu či domu zvát interiérového designéra, a lidé si tak vybavovali místnosti různými kusy nábytku, aniž by přemýšleli nad funkční a estetickou stránkou. V současnosti se situace začíná měnit a služeb designérů využívá čím dál více lidí. Uvědomují si totiž, že designér tu není jen od toho, aby vybral hezké polštáře nebo závěsy, ale je tu hlavně od toho, aby pro své klienty vytvořil domov, ve kterém se budou cítit skvěle,“ dodává Anke.

A jaké jsou dle ní interiérové prvky, které dovedou vykouzlit útulnou a hřejivou atmosféru. „Asi nelze jednoznačně určit to, díky čemu budete najednou z domova mít kouzelnou chaloupku. Útulnost totiž funguje jako celek a dosáhnete jí kombinací hned několika prvků. Konkrétně teď v období vánočních svátků a zimy však najdou své využití například svíčky a světla obecně. Ty dovedou v interiéru opravdu kouzlit, a proto je vhodné do místností kromě centrálního světla vždy volit i další světlo, ať už v podobě lampiček či LED pásek,“ říká Anke.

Ta zároveň dodává, že podobný efekt mohou mít o obyčejné závěsy nebo záclony. „Čím dál více lidí volí do oken klasické žaluzie nebo rolety. Ty však ve velkém procentu případů působí studeně a neutěšeně. Pokud však do oken umístíme vhodné závěsy, které fungují nejen jako dekorace, ale zároveň pomáhají vytvářet lichotivější světlo v místnosti, prakticky okamžitě uvidíme výsledek. Do stejných barev je poté vhodné volit i další textilní dekorace do místnosti, jako jsou nejrůznější potahy, přehozy a ozdobné polštáře,“ vysvětluje Anke.

Velký vliv na to, jak na vás interiér působí, má však celkové rozmístění jednotlivých věcí. „Existuje velmi tenká hranice mezi tím, zda je interiér útulný a mezi tím, zda působí jako skladiště všeho možné i nemožného. Je přirozené, že se obklopujeme věcmi, ale pokud se rozhlédnete kolem sebe a vidíte na každém volném kousku nějakou věc, která je tam dočasně odložená, může se velmi lehce stát, že bude interiér působit rušivým dojmem. Proto je důležité mít dostatek úložných prostor na tyto maličkosti, které do nich schováte. Což je věc, se kterou vám opět může pomoci interiérový designér, a to zejména v malých či atypických prostorách,“ uzavírá tuto problematiku Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?