Superfoods neboli superpotraviny jsou již v dnešní době rozšířeným pojmem, pod kterým si můžeme představit řadu potravin s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Jedná se zejména o minerální látky a vitamíny, jejich nedílnou součást však tvoří také vláknina, proteiny, enzymy nebo antioxidanty.
Přestože je označení superpotravina pouze jakousi marketingovou záležitostí a výčet potravin spadajících mezi superfoods také není zcela jednotný, současná populace vyznávající zdravý životní styl se s pojmem dokonale sžila a zařadila potraviny do svého běžného života. Můžeme mezi nimi najít ovoce, zeleninu, sušené plody, oříšky, semínka, koření, bylinky ale také houby nebo včelí produkty. Jedno však mají společné – napomáhat ke zlepšení funkcí našeho organismu a zajistit jeho správné fungování prostřednictvím koktejlu živin.
Moringa olejodárná
Moringa, pocházející původně z podhůří Himalájí, představuje víceúčelovou rostlinu, kterou lze prakticky celou zužitkovat pro své léčebné a tělu prospěšné účinky. Je vyhledávaným zdrojem vitaminu A a C, dále draslíku, vápníku, železa, proteinů či vlákniny, díky které je vhodným pomocníkem pro redukci tělesné hmotnosti. V morinze lze také nalézt přírodní hormon zeatin, který pozitivně ovlivňuje proces stárnutí buněk a napomáhá tak k jeho zpomalení. Všechny minerální látky a vitamíny jsou navíc v rostlině zastoupeny v takovém poměru, který zajišťuje správné vstřebávání a využití všech živin. Zakoupit ji můžete například v e-shopu herbandme.cz ve formě, kapslí, čajů, prášku, řezaných listů či směsi bylin zacílených na konkrétní zdravotní problém.
Konopná semínka
Semínka konopí lze zakoupit loupaná a neloupaná, pro konzumaci jsou však určena vždy bez obsahu THC. Zdraví prospěšná jsou zejména díky obsahu nenasycených mastných kyselin – omega-3 alfa linolenové a omega-6 linolové, které jsou v semínku zastoupeny v poměru 1:3, podobně jako je tomu v lidském organismu. Tyto kyseliny jsou vhodné pro správný vývoj a fungování mozku, a zároveň mají pozitivní vliv na náš metabolismus a reprodukční orgány. Díky omega-6 gama linolové kyselině navíc působí semínka příznivě na pokožku, kdy zamezují jejímu vysoušení a tvorbě šupinek, napomáhají také při lámavosti vlasů a hormonální nerovnováze. Konopná semínka lze konzumovat samotná, v zeleninových salátech, domácích rostlinných mlécích nebo přidáním do ovesných kaší či ovocných smoothies.
Açai Berry
Açai, malé fialové bobulky, jenž plodí palma Euterpe oleraceae, pochází původně z amazonského deštného pralesa. Již v minulosti byla rostlina hojně využívána domorodci pro své léčebné účinky, a i v současné době je součástí tradičních brazilských pokrmů. Açai jsou bohaté na vitamín A, B, C, E a řadu minerálních látek jako je hořčík, vápník, fosfor, železo, měď, mangan nebo draslík. Mimo jiné obsahují nenasycené mastné kyseliny, které napomáhají ke snižování hladiny LDL cholesterolu. Bobulky mají silné detoxikační účinky a díky flavonoidům a vitaminu C přispívají k regeneraci epitelových buněk. Zlepšují tak elasticitu cévních stěn a příznivě ovlivňují krevní tlak, jenž napomáhají stabilizovat. Açai Berry lze konzumovat ve formě kapslí, prášku či nápoje, který se doporučuje pít při zvýšené fyzické či psychické námaze či naopak při snížené obranyschopnosti organismu.