Nedostatečná nabídka, pomalé schvalovací procesy, strach z rostoucí inflace. Všechny tyto a pár dalších faktorů mají svůj podíl na tom, že jsou ceny nemovitostí aktuálně vyšroubovány na svá historická maxima. Lidé chtějí nemovitosti. Chtějí je hodně. Tlačí je totiž čas a možná i panika zapříčiněná tragickou ekonomickou situací. Kam s penězi, když ne do nemovitostí? A znamená to, že budou mít vlastníci nemovitostí i v roce 2022 žně?
„Hodně lidí, kteří chtěli nemovitosti prodat, ji již prodali a s obavami před nenadálými výkyvy na trhu nečekali na další vývoj. Ten si mnoho ekonomů a realitních odborníků na konci uplynulého roku dokonce ani netroufalo předpovídat, a nějakou dobu jsme se tak mohli jen dohadovat, co se stane. Nový rok ovšem přináší nové příležitosti a situace na realitním trhu možná ovlivní další prodejce,“ hovoří k tématu Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která působí v oblasti Prahy a Berounska.
Před koncem roku totiž došlo k dalšímu navýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou, a to na 3,75 %. Tento skokový nárůst překvapil širokou veřejnost, avšak potvrdil to, co bankovní rada avizovala. Byla a nadále je odhodlána dostat inflaci pod kontrolu. Ta by měla vrcholit v prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy do indexu výrazně promluví ceny energií. „Zda se jedná o správný postup v souvislosti se zpomalením inflace, je nyní těžké odhadnout. Nás musí zajímat i další kroky, které ČNB v loňském roce podnikla a které vysílají jasnou zprávu prodejcům, kupcům, developerům, a nakonec i realitním makléřům.
Naráží tak na listopadové rozhodnutí České národní banky vrátit se k původním podmínkám platným pro žadatele o hypotéku. Ty byly zrušeny na jaře loňského roku a mnohým toto rozhodnutí ulevilo. Od dubna tohoto roku se však limity vrací s plnou parádou. Žadatelům tak opět nebude stačit mít 10 % vlastních finančních prostředků, tato hranice se posouvá zpět na 20 %. „Je nutné dodat, že i tato podmínka má nějaké výjimky. Tak například 10 % bude dále stačit lidem mladším 36 let a poskytovatelé hypoték budou schopni uplatnit výjimku 5 % pro hypotéky s vyšším ukazatelem LTV,“ vysvětluje Kindl.
Do hry se ovšem vrací ještě další limity, a to ukazatel DSTI, který ukazuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu. Tato hodnota nesmí přesáhnout hranici 45 %, pro žadatele mladší 36 let je to pak 50 %. V potaz se opět bude brát i ukazatel DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. DTI by nemělo přesáhnout hodnotu 8,5, u osob mladších 36 let hodnotu 9,5. A přestože banky budou mít prostor limity částečně překročit, počítá se s tím, že si hypotéky bude moct dovolit podstatně méně lidí. Nové limity vejdou v platnost od dubna tohoto roku a zájemci o koupi nemovitosti by tak měli mít vše potřebné rozjednáno už nyní.
Vlastníky nemovitostí by však situace mohla ještě příjemně překvapit. O nemovitosti, které se ocitnou v inzerci realitních kanceláří, je nadále velký zájem a prodávají se výborně.