Až 20 % dětí podle dostupných statistik trpí atopickým ekzémem. Přičemž většinu z nich najdeme v průmyslově vyspělých zemích, což nám může napovědět o tom, jaká je jedna z hlavních příčin tohoto onemocnění.
Na vině jsou toxiny
Přestože se většinou uvádí, že atopie je genetická vada, průzkumy ukazují, že toto tvrzení není zcela na místě. V roce 1996 bylo jen v České republice diagnostikováno 4 % dětí trpících atopickým ekzémem. O 10 let později, v roce 2006, se toto číslo ztrojnásobilo na celých 12 %. Během takto krátké doby však nemohlo dojít ke změně v genetickém kódu a ukazuje se, že nesmírně zásadní rolu u vzniku atopického ekzému a jiných kožních onemocnění hrají toxiny, které se v organismu hromadí a spouští imunopatologické procesy. Předpokládá se však, že reálný počet atopiků je ještě vyšší, a to z toho důvodu, že si spoustu pacientů uvědomuje limity klasické léčby, a volí tak jiné, šetrnější metody. Podávání léků a mastí totiž potlačuje a blokuje imunitní reakce, čímž dochází k potlačení projevů, nikoli však k objevení příčin. Ty je třeba hledat v toxické zátěži kolem nás.
Jaké toxiny jsou pro nás nejhorší?
Metoda řízené vnitřní detoxikace neboli metoda C.I.C. rozeznává a detoxikuje od mnoha typů toxinů. Jmenovat můžeme toxiny ze životního prostředí jako chemické sloučeniny, těžké kovy a jejich sloučeniny, infekční mikrobiální ložiska a jejich toxiny, průmyslovou a potravinářskou chemii, cizorodé bílkoviny ze životního prostředí, toxické látky vzniklé trávením, léky a drogy, ale také metabolické toxiny a biogenní soli. Mezi toxiny, které způsobují defekty kožní bariéry, řadíme chemické látky obsažené v kosmetice, v textiliích a špercích, a dále toxiny přijímané potravou a vzduchem. Pod nimi si můžeme představit přídatné látky, pesticidy, prachové částice a smog. Toxinem pro kůži je však i řada patogenních bakterií a plísní, které se běžně vyskytují na zdravé kůži. Pokud však dojde k narušení mikrobiální flóry, dojde k jejich přemnožení a poškození kůže. To se stává zejména v případech, když užíváme antibiotika nebo když nadměrně používáme desinfekční prostředky.
U všech zánětů kůže poté figuruje jeden hlavní činitel, a to poškození kožních buněk a jejich struktur. S tím je spojená nedostatečná produkce potřebných proteinů, lipidů a dalších látek, jako je například kyselina mléčná. Důsledkem je snížení a porušení lipidové kožní bariéry, která chrání organismus před průnikem toxických látek a alergenů z vnějšího prostředí. Dochází tak k jejímu vysušování a zdrsnění, kůže je šupinatá a popraskaná.
Pomoci může detoxikace
K obnovení přirozené bariéry kůže je potřeba obnovit správnou činnost lymfatického systému, který jako jediný dokáže odstranit toxiny. Ty se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů a mohou být tak z těla definitivně odstraněny. Zásadní roli v řešení kožních onemocnění tak sehrává přípravek Lymfatex, který obnovuje činnost lymfatického systému. Tento přípravek je k dostání na e-shopu celostní medicíny Joalis. Využít lze také přípravků LiverDren či Analerg, které zklidňují imunitní systém a nastolují rovnováhu imunitních reakcí, neboť alergie je a vždy byla důležitým faktorem atopického ekzému.