Jak na úschovu kupní ceny při prodeji nemovitosti?

Jak na úschovu kupní ceny při prodeji nemovitosti?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Úschova kupní ceny je nezbytnou součástí procesu prodeje nemovitosti.  Umožňuje uložit peníze třetí straně, nejčastěji realitní kanceláři nebo notáři, během doby přepisu nemovitosti na nového vlastníka. Prodávajícího i kupujícího chrání a zajišťuje jejich práva a povinnosti. Jak úschova kupní ceny funguje, kolik stojí a kdo ji poskytuje?

„Když prodáváte nemovitost a s kupujícím podepíšete kupní smlouvu, neznamená to, že automaticky dochází ke změně vlastníka. Nejprve musíte podat žádost o změnu vlastnictví nemovitosti na katastr nemovitostí. Tento proces může trvat i několik týdnů, ze zákona je stanovena 30denní lhůta,“ vysvětluje na úvod Jan Kindl z realitní společnosti Domov.

Jako dosavadní vlastník nemovitosti však logicky nechcete nemovitost převést na někoho jiného do té doby, než za ni obdržíte stanovenou cenu. Kupující zase nechce zaplatit za něco, co nemá. Z toho důvodu existuje institut úschovy kupní ceny, který oběma zúčastněným stranám umožňuje kupní cenu nemovitosti uschovat ke třetí straně. „V praxi to znamená, že peníze za nemovitost budou uloženy u třetí osoby, tzv. schovatele, který peníze opatruje v době mezi podpisem kupní smlouvy a převodem vlastnických práv,“ říká Jan Kindl.

U koho můžete kupní cenu uschovat?

V České republice lze kupní cenu uschovat u několika subjektů, a to u banky, u advokáta či notáře a u realitní kanceláře. U banky, advokáta i notáře je tato služba zpoplatněna. Cena za notářskou úschovu se odvíjí od kupní ceny, tzn. je dána procentuálně. U banky za úschovu zaplatíte zhruba mezi 5-20 tisíci korun.

Realitní kanceláře tuto službu většinou nezpoplatňují, jelikož je cena za úschovu již zahrnuta v provizi, kterou zaplatíte za realitní zprostředkování. Jak je to ale s bezpečností? „Za nejbezpečnější se považuje úschova u banky nebo u realitní kanceláře. Úschova u realitní kanceláře je od roku 2020 upravena zákonem. Peníze se například musí uschovávat na odděleném účtu a poskytování úschovy se nahlašuje na ministerstvu,“ vysvětluje Jan Kindl z Domov Reality.

Samozřejmě však záleží na tom, jakou realitní kancelář zvolíte. „Zajímejte se o reference, pověst, zda je realitní kancelář pojištěna na profesní odpovědnost a zda je členem Realitní komory České republiky. Čím lépe si na začátku prověříte realitní kancelář, tím spíše zajistíte bezpečnost celé transakce a budete mít jistotu, že o své peníze nepřijdete,“ dodává Kindl.

Smlouva o úschově

Se schovatelem podepisujte smlouvu o úschově. Jedná o smlouvu mezi třemi stranami, tedy prodávajícím, kupujícím a schovatelem. Smluvní strany se ve smlouvě dohodnou na tom, za jakých podmínek schovatel kupní cenu prodávajícímu vyplatí a kupující se v ní zavazuje k tomu, že ve stanovené lhůtě složí kupní cenu na určený účet. Dejte si také pozor na to, aby byla ošetřena situace, kdy by nedošlo ke splnění podmínek pro výplatu kupní ceny, a ujistěte se, že částky ve smlouvě odpovídají ceně uvedené v kupní smlouvě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?