ČNB zvýšila úrokové sazby. Hypotéky se zdraží, výhodné budou pronájmy

ČNB zvýšila úrokové sazby. Hypotéky se zdraží, výhodné budou pronájmy

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bankovní rada České národní banky minulý týden zvýšila úrokové sazby. Základní, tzv. repo sazba, která přímo ovlivňuje úročení komerčních úvěrů poskytovaných bankami, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka počítají letos prognózy ještě s jedním zvýšením úrokových sazeb. Někteří ekonomové dokonce nevylučují, že ČNB tento rok zvýší sazby několikrát. Co tyto změny znamenají pro trh s nemovitostmi?

 

Naposledy zvýšila ČNB úrokové sazby v loňském listopadu, a to na 0,5 %. Podle ekonomů jsou nynější kroky centrální banky jen logickým důsledkem velmi dobré kondice české ekonomiky s rychlým růstovým tempem. Nejvíce je to patrné na trhu práce, kde nezaměstnanost klesla na historicky nejnižší úroveň, což pohání růst průměrné mzdy. Intervencí centrální banka přibrzďuje ekonomiku, aby předešla tvorbě větší nerovnováhy nebo umělých bublin. Zvýšené sazby ale budou mít vliv i na trh s realitami – očekává se zdražení půjček a hypoték. Naopak úroky u vkladů a spořicích účtů neporostou, jelikož banky mají vkladů dostatek a nemusí o ně mezi sebou soupeřit.

 

Majitelé investičních nemovitostí budou ve výhodě

Zatímco nízké úrokové sazby dělají hypotéky dostupnějšími a kupní síla díky levným penězům narůstá a nahrává investicím, u vyšších sazeb je to naopak. Když jsou hypotéky dražší, řada lidí na ně nedosáhne a je pro ně výhodnější platit si nájem. Při nízkých úrokových sazbách je situace opačná – lidem se více vyplatí hypotéka, protože její splátka se rovná výši nájemného, v některých regionech může být dokonce ještě nižší. Očekávaný vývoj na realitním trhu tak bude nahrávat majitelům investičních nemovitostí. Ve větších městech navíc narůstá populace s ohledem na příliv pracovních sil ze zahraničí, což jde ruku v ruce s nedostatkem bytů a zvyšujícím se nájemným. Pokud tedy budete mít dobře zainvestováno do realit, můžete na nájmech slušně vydělat. Koupená nemovitost se zhodnocuje dvojím způsobem – jednak sama časem nabývá na hodnotě – na rozdíl od peněz uložených na účtu, které podléhají inflaci a na hodnotě ztrácejí; druhak vám generuje pravidelný příjem z pronájmu.

 

Nemovitosti – výborný poměr návratnosti investice a investičního rizika

„Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % p. a. Pokud investujete výhodně a vlastněnou nemovitost budete efektivně pronajímat a spravovat, je možné dosáhnout výnosů až 7 % p. a. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Celkové průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která na domácím i zahraničním trhu s nemovitostmi působí více než deset let.

 

„Každého majitele nájemního bytu láká vidina stabilního pasivního příjmu. Zkušenost však říká, že inkasovat nájemné je příjemné do chvíle, než se v bytě něco rozbije, nájemníci dají výpověď nebo se z nich vyklubou neplatiči. Ozve se rozúčtování plateb za služby a energie, schůze SVJ, daňová přiznání, pojištění atd. Najednou má vlastník spousty práce, která ho nebaví, neorientuje se v ní a nemá na ni čas,“ popisuje Novotný a pokračuje: „Pokud si přejete jen inkasovat nájem a o nic se nestarat, svěřte starost o nemovitost profesionálům. Vyhledají vám spolehlivé nájemníky, zastoupí vás v jednání s úřady a třetími stranami, postarají se i o vybírání nájemného či jeho vymáhání, zajistí právní servis, vedení účetnictví i řadu dalších provozních starostí. Díky systematické minimalizaci výpadků příjmů z nájemného dosahujeme průměrné obsazenosti 98 % u dlouhodobých pronájmů,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?