Léto je v plném proudu a mnozí z vás již mají pravděpodobně svou letošní dovolenou za sebou. Nejsou to ovšem jen dva tradiční týdny v roce, kdy je potřeba se chránit před sluncem a jeho paprsky. V létě je totiž pokožka náchylnější k podráždění a při nesprávné a nekvalitní péči si můžete velmi lehce zadělat na zdravotní problémy, ať už se zrovna nacházíte kdekoli.
Krémy s ochranným faktorem
Přestože je kolem krémů s ochranným faktorem mnoho mýtů, nechcete-li se letnímu slunci vyhýbat úplně, stále platí, že je jejich používání jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak pokožku před slunečními paprsky ochránit. Krém s ochranným faktorem byste však neměli používat jen tehdy, jdete-li se cíleně opalovat, ale zrádné může být například i městské sluníčko. Pohybujete-li se tedy během slunných dnů venku, vřele doporučujeme používat krémy s ochranným faktorem i ve všední dny, které trávíte v práci. Krémy je ale potřeba používat minimálně půl hodiny před tím, než vyjdete ven, abyste dosáhli maximální ochrany pokožky. Během běžného dne obyčejně stačí použít krém s ochranným faktorem SPF 15, máte-li poté v plánu zamířit k vodě, je vhodné použít krém s ochranným faktorem SPF 30. Lidé s velmi světlou pokožkou náchylnou k rychlému spálení by však minimálně na obličej měli používat ještě vyšší úroveň ochrany.
Jak s oblečením?
Běžné oblečení vás proti slunci bohužel neochrání. Tak například klasickým bavlněným tričkem může proniknout až 10 % škodlivých UV paprsků, máte-li na sobě poté oblečení světlých barev, lze hovořit o daleko vyšších číslech. Ideální se tak jeví takový oděv, který kryje, a tedy stíní. A přestože se vám může zdát nošení tmavých barev v létě nežádoucí, opak je pravdou. Je však nutné vybírat oblečení z kvalitních látek, které mají hustou gramáž a zároveň jsou schopné odvádět pot od těla. Nezapomínejte ani na ochranu hlavy a zařaďte do své garderoby kšiltovku či klobouk.
Ochrana zevnitř
Není to jen ochrana zvenku, která vám může v boji se slunečními paprsky pomoci. Pozitivní účinky má například i dlouhodobé užívání betakarotenu či extrakt z kapradí. Co se betakarotenu týče, je vhodné jej začít užívat několik měsíců před začátkem léta a poté s ním v menších dávkách pokračovat ještě tak měsíc po opalování. Pomůže vám to udržet si hezkou barvu a opálení jen tak nevybledne.
Nezapomínejte pravidelně hydratovat pokožku
Dehydrovaná pokožka je náchylnější k poničení a je méně odolná. Proto je nutné se o ni pravidelně starat i doma, například večer po koupeli. Naším tipem je Tělové máslo Pure od výrobce kosmetiky NevO Dead Sea Spa, které obsahuje vysoký podíl přírodního bambuckého másla s přídavkem přírodních olejů. Toto máslo má hutnou konzistenci, ale velice snadno se vstřebává a vytváří ochranný film proti vysoušení kůže. Ideální je používat ho po koupeli na vlhké tělo, kdy zanechá pokožku hebkou, zklidněnou a intenzivně vyživenou.