Přestože má být tato doba dobou klidu a míru, drtivá většina lidí se během svátků vždy nechá pohltit okolním stresem a shonem. Často tak rekapitulujeme, co všechno jsme za uplynulý rok nestihli a co jsme naopak dělat nemuseli, přesto udělali. Doma poté probíhá generální úklid odkrývající veškeré nedostatky, a tak si již tradičně povzdechneme, že by to chtělo změnu. A to nejen v životě, ale například i právě doma. Tam totiž trávíme obrovské procento svého času, a proto není od věci začít měnit věci, které můžeme změnit pouhým lusknutím prstů. Že nevíte jak? Vezměte si k ruce interiérového designéra, který vám pomůže změnit váš domov k nepoznání.
Domov je totiž alfou a omegou spokojeného života. A to nejen z toho důvodu, že doma máme prostě a jednoduše střechu nad hlavou. Doma bychom totiž také měli odpočívat a relaxovat, trávit čas se svými blízkými i sami se sebou a měli bychom se tu cítit bezpečně. Nemáme-li ovšem domov dle našich představ, tento nedostatek může velmi rychle narušit i ostatní aspekty našeho života. „Mnoho lidí vám poví, že chodí domu jen jíst a spát. Dle nich si tak nepotřebují budovat něco většího a nevidí podstatu v tom, aby si to doma trochu přetvořili. Já jsem ovšem toho názoru, že se doma budeme cítit pouze tak, jak si to tam sami uděláme. A přestože se setkávám s různými druhy klientů, na konci každý z nich vždy uzná, že rekonstrukce nebyla jen nutným zásahem do interiéru, ale v důsledku jim pomohla i k větší spokojenosti v obecné rovině,“ dělí se o své poznatky interiérová designérka Anke Glut.
Ta ovšem sama uznává, že rekonstrukce není procházka růžovým sadem a její náročnost může nejen překvapit a šokovat, ale klidně i trochu demotivovat. „Rekonstrukci interiéru si mnoho lidí představuje jako Hurvínek válku. Něco se zbourá, něco se postaví, něco se koupí. Ale co a kdy a kde? Jednotlivé kroky rekonstrukce je tak nutné mít předem promyšlené a zorganizované nejen z časových důvodů, ale například i kvůli financím. A to je jednou z hlavních náplní práce interiérového designéra,“ říká Anke.
Dle ní by proto každá spolupráce s klientem měla začínat osobní schůzkou, kde jsou obě strany vyslechnuty a na které se v nejlepším případě dojde ke shodě. To ovšem nemusí být pravidlem. „Do každého projektu vkládám kus sebe. A to nejen své osobní preference v barvách či materiálech, ale spíš mám já sama zájem o to, aby byla výsledná podoba interiéru pro své budoucí obyvatele bez chyby. Proto se mi daleko lépe pracuje s lidmi, kteří mě nechají nahlédnout do jejich nitra a něco málo mi o sobě poví. Jsem poté schopná nejen odhadnout, co by se jim líbilo, ale jejich radost je zároveň i moje radost. Na základě osobní schůzky tak poté vytvářím 3D vizualizace a po jejich schválení se ujímám kompletní realizace,“ dodává Anke Glut.
Výhodou najmutí interiérového designéra na rekonstrukci interiéru je poté to, že celý projekt můžete svěřit do rukou někomu, kdo zná danou problematiku a kdo bude jednat na základě toho, co bylo řečeno a dohodnuto. „Jen pro představu, nepracuji tak, že bych vybrala barvy a dekorace a to celé předala klientovi, ať si zbytek zařídí. Naopak, já funguji jako hlavní spojka v komunikaci s řemeslníky a dodavateli. Jednotlivé práce tak organizuji a dohlížím na to, aby vše probíhalo efektivně a v co nejkratším časovém intervalu. Vše ale s klientem zároveň konzultuji, abych měla jistotu, že postupuji v souladu s jeho představou. Dokážu tak při rekonstrukci ušetřit spoustu času a starostí a vytvořit něco, co udělá minimálně jednoho člověka do budoucna velmi šťastným,“ uzavírá Anke Glut.