28. září slavíme Den české státnosti a připomínáme si úmrtí sv. Václava, jednoho z hlavních zemských patronů, který byl zavražděn rukou svého staršího bratra právě v tento den roku 935. Využijte den pracovního volna a oslavte tento svátek výletem do míst, které se ke svatováclavské legendě vážou, nebo navštivte podzimní slavnosti.
Svatý Václav, český kníže a světec považovaný za patrona Čech a Moravy, byl zavražděn rukou vlastního bratra Boleslava 28. září roku 935 u Staré Boleslavi. Den jeho vraždy byl ustanoven jako státní svátek teprve v roce 2000, jedná se tedy o mladý svátek. Nabízí se oslavit tento památečný den návštěvou míst, která jsou se svatováclavskou legendou přímo spřízněna, nebo se zúčastnit slavností s pestrým tematickým programem. Málokdo totiž ví, že sv. Václav je patronem nejen země české, ale také pivovarníků a vinařů. To připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Co se bude dít v tento významný den české historie?
Svatováclavské slavnosti na zámku v Dětenicích
Zámecký resort Dětenice ve spolupráci s vinařstvím Kutná Hora a Sklenkou Francie pořádá Festival vína a dobré středověké zábavy. Koná se 28. září od 11 do 19 hodin a vítáni jsou dospělí i dětští návštěvníci. A co dobrého popijete a ochutnáte? „Nebudou chybět dobrá vína z tuzemska i zahraničí. Přijďte ochutnat čerstvý burčák, česká a moravská vína i vína zahraniční provenience, např. francouzská a italská,“ láká milovníky vína Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „A protože Dětenice jsou středověký svět sám o sobě, určitě nebudou chybět ani dobové speciality. Opékané divoké čuně, kuří hnátky, středověký burger, tradiční dětenické klobásky, uzený kapr, kuba s divokými houbami a pro milovníky mořských plodů zase chobotničky, ústřice, krevetky a mušle. Jako sladkou tečku doporučuji staročeské lokše s povidly,“ doplňuje Ondráčková. Středověké hodování doprovodí zábavný program v podobě rytířského klání, středověké kapely a tanečnic.
Podzimní slavnosti v Českém Krumlově
Oslavy svátku patrona českých zemí, pivovarníků a vinařů sv. Václava v Českém Krumlově každoročně provází spousta jídla, pití, zábavy a kulturních představení. Příjemnou atmosféru slavností dotváří přehlídka folklorních souborů a svatováclavský jarmark. Dokonalou tečkou za celou akcí může být i zážitek z noční návštěvy muzeí a galerií s působivým doprovodným programem. Nedělnímu odpoledni bude tradičně ponechán duchovnější rozměr a budou probíhat prohlídky památek a zajímavostí. Slavnosti zakončí slavnostní koncert v kostele Sv. Víta. V rámci této akce bude také probíhat setkání Václavů a Václavek. Bude pro ně připravena kronika města, kam se budou moci svým podpisem přidat ke stovkám nositelů tohoto jména na celém světě.
Poutní místo a svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi
Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vzniklo roku 1960 sloučením do té doby dvou samostatných, historicky významných měst. Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, Stará Boleslav je poutním místem spojeným s mučednickou smrtí sv. Václava v roce 935 a zároveň nejstarším poutním místem u nás. Nachází se tam románská bazilika sv. Václava založená roku 1039 knížetem Břetislavem I. Bazilika byla založena v místech, kde byl údajně zavražděn a původně pohřben sv. Václav.
V obou staroboleslavských chrámech, v bazilice sv. Václava i v poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, se každoročně koná svatováclavská slavnost. Vrcholem slavností bude poutní bohoslužba na Mariánském náměstí v 10 hodin, které předsedá pražský arcibiskup. Od 12 pak následuje na Mariánském náměstí hudební a divadelní program.