Jak na prodej nemovitosti v době stagnující poptávky

Jak na prodej nemovitosti v době stagnující poptávky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Stále ještě vysoké ceny nemovitostí spolu s drahými hypotečními úvěry ztěžují situaci zájemcům o koupi vlastního bydlení. Prodeje bytů se propadly nejvíce za poslední roky a nedostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zvyšuje. Máte nemovitost k prodeji a kladete si otázku, zda je právě teď vhodný čas na to ji na realitním trhu obchodovat? Odpověď zní ano, ale musíte dodržet pár základních pravidel. Na to, jaká to jsou, jsme se zeptali realitní odbornice Vladislavy Kindlové z realitní kanceláře Domov Reality.

Rok 2022 učinil přítrž obrovské poptávce po bytech a domech. Potvrzují to ze své praxe i realitní makléři, kteří to pozorují na dramatickém úbytku zájemců o prohlídky. Zájemci nyní více vyčkávají, rozmýšlejí se a neváhají smlouvat o konečné ceně. „Příčinou těchto změn na realitním trhu jsou vyšší úrokové sazby u hypoték – zvláště pro mladé lidi hledající startovací bydlení jsou úroky vysoké tak, že raději zůstávají v nájemním bydlení. Dalším důvodem je zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, čímž se v důsledku úvěr na bydlení stává nedosažitelným pro více lidí. V neposlední řadě jsou to rostoucí životní náklady, do kterých promlouvá i aktuální dvouciferná inflace,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nákup, správu i prodej nemovitostí v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách.

V podstatě od roku 2021 rostou nejen úrokové sazby u hypoték, ale skokově se zvyšují i ceny elektřiny, plynu, benzínu, nafty, stavebních materiálů i potravin. Inflace dosahuje na Českou republiku nebývalých výšin a lidé začínají více přemýšlet, za co své peníze utratí. Málokdo se zrovna v takové situaci odhodlá pro větší investici do bydlení. Naopak, řada lidí má obavy z vysokých splátek hypotéky, a proto přemýšlejí že nemovitost, kterou nutně nepotřebují pro vlastní bydlení, prodají.

Nabídka nemovitostí na trhu dlouhodobě převyšuje poptávku. V mnoha regionech nemovitosti zlevňují, protože požadované ceny z inzerátů neodpovídají kupní síle v daných lokalitách. Tržní cenu nemovitosti spoluurčuje právě nejen lokalita, ale také skutečná poptávka v daném místě a čase. Prodat nemovitost za dobrou cenu je teď náročnější a vyžaduje to zkušenosti a vynikající znalosti pohybů na realitním trhu. „Právě spolupráce s opravdu zkušeným profesionálem, který trh dobře zná a ví, co se na něm aktuálně děje, je klíčová. Trh se mění, poptávka klesá a nabídka stoupá, takže obvyklá strategie umístit na realitní server inzerát a čekat, až se zájemci sami přihlásí, přestává fungovat. Vybírejte takového odborníka, který zná situaci v daném regionu a umí nastavit prodejní cenu tak, aby nemovitost lákala zájemce,“ radí Vladislava Kindlová.

Nastavení správné prodejní ceny je druhým důležitým předpokladem úspěchu. „Kvalitní realitní makléř umí správnou tržní cenu nejen určit, ale také ji v interakci se zájemci obhájit. Cenu nemovitosti neurčuje přání prodávajících, ale ani makléř nebo cena stavebního materiálu. Je to hlavně velikost reálné poptávky. Cenové mapy často vycházejí ze zastaralých informací, protože vypočítávají údaje na základě kupních cen dosažených v posledních dvou letech. Proto nemohou být hlavním vodítkem pro určení prodejní ceny. Trh se neustále mění a výsledná cena záleží především na dění tady a teď. Proto jsou obchodní metody a schopnosti makléře v celém procesu nezastupitelné,“ doplňuje Kindlová z Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?